Gajenjem prepelica do zdravlja i zarade Video

U našoj zemlji gajenje prepelica nije novina, ali nije ni previše zastupljeno. Da li je razlog to što proizvođači misle da ih je teško gajiti ili je teško nabaviti prepelice? Koji god da je, odlučili smo da razbijemo mitove i otkrijemo tajnu gajenja prepelica! Zato smo posetili Žižika Ferenca iz Hajdučice koji ih već nekoliko godina uzgaja i to veoma uspešno.

pretraga
Tražite dobar polovnjak?

Pretražite našu ponudu sa preko 65,000 oglasa

Traži
oglasi
Prodajete polovnjak?

Besplatno oglasite svoje vozilo na sajtu gde se prodaju polovnjaci

Postavi oglas na www.mojauto.rs

 PoweredBy AGROmedia

 

 

 

 

S obzirom na to da proizvodnja prepelice nije uobičajena u našoj zemlji, kako si došao na tu ideju i kako si oformio osnovno jato?

„Slučajno sam došao na tu ideju kada sam pokušavao da savetujem jednog prijatelja iz Niša čime bi mogao da se bavi. On je rekao da će da radi sa prepelicama i to je dalo i meni ideju. Razlika je bila u tome što je on hteo da ih ima 50, a ja sam posao započeo sa 1.500 komada.“
 

Da li je ta odluka bila ispravna ili si možda krenuo sa prevelikim brojem?

„Mislim da se nisam zaleteo jer da bi se posao isplatio, da bih mogao da prodajem jaja na veliko, potrebno je imati veliki broj prepelica. Kada se prodaje na veliko, to znači da je cena odmah 50% niža od prodajne, što znači da ne možeš da imaš malo prepelica, već da bi se to pokrilo, moraš da ih imaš mnogo.“

„Rad je isti kad imaš 10 prepelica i kad ih imaš 1.000, jer ti moraš biti stalno prisutan.“
 

Kako se počinje sa uzgojem prepelica? Gde se nabavljaju jaja, pilići?

„Ja sam prepelice nabavio u Beogradu i bio sam zadovoljan prvom turom koju sam uzeo. Od njih sam napravio sve ostalo. Od oko 1.000 prepelica sam sam napravio inkubator pa sam u početku imao manje leženja. Međutim, kad sam malo doradio inkubator, sve sam ostalo sam proizveo, od inkubiranja do kaveza.“

Na relativno malom prostoru ti imaš 1.500 prepelica. To znači da nije neophodno imati veliki prostor?

„Samo je bitno dobro provetravanje, da imaju prirodno svetlo, a još je bitnije da imaju i veštačko svetlo, da bi se produžio dan. Važno je da sve bude čisto i uredno.“
 

Da li je ovo posao koji u samom početku ne zahteva neku veliku investiciju, barem kada je reč o prostoru?

„Ne zahteva puno prostora. Ali ja sam sve sam pravio i mene je ovo koštalo negde oko 3.000 evra. To je investicija bez mog rada, znači samo materijal. Ovo bi na tržištu vredelo najmanje 5.000-6.000 evra.“


Da li je gajenje prepelica zahtevan posao i koliko se razlikuje od gajenja pilića?

„Pre dvadesetak godina gajio sam piliće i to baš u istom ovom prostoru. Tu su bili inkubatori. U ovoj prostoriji se legalo 40.000 u to vreme, tako da ja tu vrstu proizvodnje imam, što bi se reklo, u malom prstu, pa mi zato uopšte nije bilo teško da osmislim ovu proizvodnju.“

„Inače, nisam išao ni na jednu farmu da vidim kako drugi rade, nešto malo sam o gajenju prepelica pronašao na internetu, a sve ostalo sam sam smislio.“
 

Opširnije pogledajte OVDE.

Emisiju "Svet poljoprivrede" možete pogledati na zvaničnom YT kanalu AGROmedia

 

Povezane teme: poljoprivreda, svet poljoprivrede, prepelice
Ovu vest nije moguće komentarisati.
SAJAM AUTOMOBILA "DDOR BG CAR SHOW 08" 16. MEĐUNARODNI SAJAM MOTOCIKALA, KVADOVA, SKUTERA I OPREME "MOTOPASSION"

SAJAM AUTOMOBILA "DDOR BG CAR SHOW 08" 16. MEĐUNARODNI SAJAM MOTOCIKALA, KVADOVA, SKUTERA I OPREME "MOTOPASSION"

Sajam automobila DDOR BG CAR SHOW 08 i 16. Međunarodni sajam motocikala, kvadova, skutera i opreme "Motopassion",...»